Svačinky pro děti

Pro ty, kteří mají děti a zajímají se o to, co jedí, mohou být školní svačinky občas noční můrou. Představy maminek se většinou hodně liší od představ dětí, co by chtěly mít na svačinu. Už jen pojmenování zdravá svačinka je hodně zavádějící. Těžko se definuje, co je zdravé a co nikoli. Je spousta rovin, kde dle našich představ můžeme vnímat, že recept je „zdravý“ nebo ne. Pro někoho jen vynechání bílé mouky nebo cukru zavání zdravou stravou, pro urputného makrobiotika je bílá mouka, mléčné výrobky a lžička cukru zcela nepřijatelné a vidí za tím šílenou hrozbu pro své zdraví. Pro někoho stačí vyměnit bílý cukr za třtinový a je to v pořádku, někdo ani ten třtinový neuznává. A vše z toho je vlastně správně, ale ne plošně pro všechny. To samé je s moukou, tuky a dalšími surovinami, třeba mléčnými výrobky.

Za mě je to nevyčerpatelné téma s velikým množstvím variant co na svačinu. Limitem většinou bývají časové možnosti přípravy svačiny a chutě dětí. Já sama mám jen určitý pohled ovlivněný především výchovou mých čtyř dětí. Někdo se přiklání spíše ke sladké verzi, někdo ke slané obojí doplněné ovocem a zeleninou. Co tedy nejlépe na svačinu připravit? Těžko říct, napsat.

Přikláním se k oběma variantám.

Ve sladké verzi téměř cokoli doma připravené za mě ideálně tak, že eliminujeme pšeničnou bílou mouku, bílý cukr a nekvalitní tuky a tyto suroviny nahradíte kvalitnějšími.

Ve slané verzi bych preferovala kváskové pečivo – žitný, položitný i pšeničný kváskový chléb, pomazánka, plus ovoce či zelenina. Nebo nějaké slané palačinky naplněné salátem, pomazánkou, kvalitním sýrem. Problémem je, že když ostatní děti budou svačit croissanty, donaty a jiné „šmakulády“, tak si ustát slanou svačinu v podobě chleba s pomazánkou a zeleninou či ovocem dokáže jen hodně uvědomělé dítě, pokud teda náhodou nemá rád sladké. A tady je zakopaný pes. Jakmile se bude vaše dítko cítit divně nebo ostatním závidět svačiny (občas je to normální), tak je to prostě špatně, i když dle nutričního pohledu nemůže mít lepší svačinu. Já jsem snažila připravovat dětem to, co mají rády ve zdravější variantě, aby se na tu svou svačinu těšily😊. Většinou byla sladká.

Za mě je sladká chuť přirozená a pro náš organismus důležitá. Je to první chuť, se kterou se po narození setkáme v podobě mateřského mléka. Sladká chuť vyživuje element Země, energetickou dráhu žaludku a sleziny, která plně zodpovídá za transformaci přijaté stravy na látky tělu vlastní. Proto bych neodsuzovala sladkou chuť, jen záleží na množství a na podobě v jaké ji konzumujeme. Například současná pšenice se považuje za supersacharid a v kombinaci s bílým cukrem, sníženým tělesným pohybem a zvyšováním míry stresu je jednou z příčin nárustu metabolického syndromu a diabetu II.typu ve školním věku, což dříve bylo vzácností.

Celostním pohledem je sladká chuť nepostradatelná, neboť nás vyživuje a tonizuje. Najdeme ji ve vařených plnohodnotných obilovinách, jako je celozrnná rýže, jáhly, pohanka, ječmen a další. Můžeme si připravit rýžový nákyp, jahelník, pohanku na sladko, ale chce to i nějaké řezy nebo zákusek, co se dají dát do krabičky a především o tom bude tento kurz.

Můžeme zlehka nastínit i bezlepkové pečení, bude-li zájem. Také se můžeme dotknout konzumace mléčných výrobků -kdy ne, komu nevadí a kdy je dobré je v jídelníčku vynechat.

 Sladké budeme převážně připravovat z ječné mouky, třtinového cukru, medu a olivového oleje nebo másla, tak aby se hotový výrobek dobře trávil a „neležel“ v žaludku jako šutr….

Kurz bude probíhat v malé skupině maximálně 10 lidí, aby byl prostor na individuální dotazy.

Raději předesílám, že nejsem zastáncem žádného vyhraněného výživového směru. Miluji svobodu, jak v životě, tak ve stravování. Jíst se má vše, jedná -li se o základní, potravinářským průmyslem nepřeměněné potraviny, s respektem a úctou k danému druhu, ať se jedná o rostliny nebo živočichy. Umění je nalézt sám pro sebe a své děti optimální hladinu, kdy mě strava těší, cítím se po ní lépe a mé tělo mi to ukazuje.

Připravíme si:

Sladká varianta:

  • Krambl s tvarohem
  • Ořechovo-jablečné muffiny
  • Čokoládové muffiny bez datlí nebo tvarohová bábovka
  • Bezlepkové sušenky s čokoládou
  • Jogurtový koláč
  • Ovocný koláč s mandlovou moukou
  • Ovesné sušenky

Slaná varianta:

  • Rybičková pomazánka
  • Pomazánka z lučiny a mrkve
  • „Sýr“ z kešu

Poznámka: Na kurz si vezměte krabičky. Co nesníte, to si odnesete sebou domů, ať můžete doma otestovat, co Vám budou jíst a co ne:-)

___________________________________________________________________________________________________________

Datum konání: sobota 9.3.2024, od 12:00 – 18:00

Místo konání: Samota U Studánky 1975, Beroun

Cena: 3 500 kč

Počet účastníků: max 10, 3 volná místa

Storno poplatky: Vzhledem k tomu, že tento kurz je náročný na přípravy jsou storno poplatky následující:

  • Zrušení kurzu méně než 7 dní před jeho začátkem – záloha je nevratná
  • Více než 7 dní před kurzem – vracím celou zálohu.

Pokud za sebe pošlete náhradníka/náhradnici, storno není žádné. Děkuji za pochopení.